Chemia Profesjonalna i Chemia Gospodarcza – 5 Najważniejszych Różnic
Chemia profesjonalna i chemia gospodarcza – to podobnie brzmiące określenia, ale dotyczą środków czystości przynależnych do zasadniczo różnych grup.
Chemia profesjonalna to środki skoncentrowane, wyspecjalizowane, działające szybciej i skuteczniej. Używają ich głównie profesjonaliści. Chemia gospodarcza to środki o mniejszym stężeniu, sprzedawane w mniejszych opakowaniach, przeznaczone do stosowania w typowym gospodarstwie domowym.
Czasami możemy spotkać się z takim właśnie podziałem środków czystości. Warto przyjrzeć się temu, co tak naprawdę je różni. Choć chemia profesjonalna produkowana jest głównie z myślą o profesjonalnych firmach sprzątających być może warto rozważyć jej zastosowanie w typowym gospodarstwie domowym.
Przyjrzyjmy się więc 5 najważniejszym różnicom pomiędzy środkami przynależnymi do obu grup.
1. Chemia profesjonalna i chemia gospodarcza a stężenie substancji aktywnej
Stężenie substancji aktywnej to pierwsza i być może najważniejsza różnica pomiędzy środkami czystości przynależnymi do tych grup. Profesjonalne środki czystości to najczęściej koncentraty o wysokim stężeniu substancji aktywnej. Dzięki temu można je rozcieńczać w dowolnych proporcjach, co pozwala dostosować stężenie do odpowiedniego zastosowania.
W jakich proporcjach można rozcieńczać preparat skondensowany?
Do mniej wymagających prac wystarczy często roztwór roboczy rozcieńczony w stosunku 1:100. Oznacza to, że mając np. 1 litr preparatu w formie koncentratu będziemy mogli otrzymać aż 100 litrów w pełni funkcjonalnego tzw. roztworu roboczego (zazwyczaj używanego do lżejszych prac). W przypadku mocniejszych zabrudzeń będziemy musieli niekiedy skorzystać z rozcieńczenia 1:20 lub 1:10, a w przypadku wyjątkowo uciążliwych zabrudzeń z samego koncentratu.
Czy zawsze należy rozcieńczać preparat skondensowany?
Koncentrat, np. taki jak kwasowy preparat do czyszczenia fug i posadzek SP 350 lub płyn do mycia szyb Sparkle Swish daje nam realną możliwość dostosowania stężenia do rodzaju pracy, a samo stężenie roztworu roboczego przeznaczonego do danego zadania jest dokładnie opisane przez producenta. Dlatego też to my musimy zdecydować jakie stężenie robocze zastosować mając na względzie rodzaj pracy do wykonania. Ta właściwość różni zasadniczo chemię profesjonalną od chemii gospodarczej, w której to przypadku najczęściej musimy zdać się na gotowy roztwór roboczy sprzedawany w opakowaniu komercyjnym.
Koncentrat – szybciej, lepiej i oszczędniej.
Korzystając ze skoncentrowanego preparatu będziemy mogli usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia, z którymi nie poradzą sobie zwykłe środki czystości stosowane w gospodarstwie domowym. Ponadto, mimo tego, iż środki czystości chemii profesjonalnej sprzedawane są najczęściej (choć nie zawsze – zobacz tutaj) w większych opakowaniach w długiej perspektywie jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekonomiczne, które pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dodatkowo, pracę wykonamy szybciej i skuteczniej poradzimy sobie z zanieczyszczeniami.
2. Skład profesjonalnych środków czyszczących
W przypadku środków czystości stosowanych w gospodarstwie domowym przez zwykłych użytkowników lub profesjonalnej chemii stosowanej przez wykwalifikowane firmy znaczenie ma nie tylko stężenie substancji aktywnej, ale ogólnie mówiąc skład preparatu.
Dodatkowe substancje o specjalnych właściwościach
Preparaty profesjonalne często posiadają w swoim składzie dodatkowe substancje o właściwościach ochronnych, antystatycznych czy dezynfekujących. Niejednokrotnie zawierają unikatowe, opatentowane formuły chemiczne dostępne jedynie w preparatach przeznaczonych do użytku profesjonalnego. W związku z tym chemia profesjonalna i chemia gospodarcza jest często zasadniczo różna pod względem składu chemicznego.
Polimery i nanocząstki
Jako przykład służyć mogą substancje z rodziny polimerów. Mogą one na przykład wypełniać mikro rysy na czyszczonych powierzchniach, co nie tylko przekłada się na piękny, lśniący wygląd, ale i utrudni wniknięcie brudu w przyszłości. Tak wyczyszczona i zarazem zabezpieczona powierzchnia uzyskuje delikatny połysk, głębszy kolor i staje się gładsza w dotyku. Ponadto dzięki temu, że wspomniane mikroszczeliny wypełniają się polimerem w przyszłości łatwiej się ją czyści. Jeszcze nowocześniejsze preparaty w swoim składzie mają tzw. nanocząstki krzemu, które chronią czyszczone powierzchnie przed ponownym osadzeniem się brudu, a jednocześnie nadają czyszczonej powierzchni piękny połysk.
3. Przeznaczenie środków czystości.
Ogromne znaczenie ma to w jakim miejscu stosujemy środki czystości. Czy jest to kuchnia w typowym gospodarstwie domowym czy kuchnia w restauracji. Czy zwykła łazienka czy łazienka w centrum handlowy (tu np. jest nasz „agent” do zadań specjalnych – płyn do WC SP-300). Czy korytarz w domu czy ciąg komunikacyjny w szkole lub urzędzie. Chemia profesjonalna i chemia gospodarcza nie sprawdzi się w takim samym stopniu w przypadku tak różnego przeznaczenia, dlatego właśnie istnieje to rozróżnienie.
Przeznaczenie produktów chemii gospodarczej
Produkty chemii gospodarczej zostały opracowane tak, aby sprostać wymaganiom higieny domowej. W przypadku typowych prac w domu najczęściej dobrze dają sobie radę. W gospodarstwie domowym nagromadzenie zarazków jest spowodowane tylko przez niewielką liczbę lokatorów.
Przeznaczenie produktów chemii profesjonalnej
Chemia profesjonalna musi poradzić sobie z brudem i bakteriami rozprzestrzenianymi przez potencjalnie dziesiątki (biura), setki lub nawet tysiące (miejsca publiczne) osób każdego dnia. Z taką sytuacją spotykają się ogólnodostępne miejsca, w których codziennie przebywamy. Są to np. kompleksy biurowe, hotele, supermarkety, kawiarnie, restauracje, bary, uniwersytety czy szpitale.
Większa ilość drobnoustrojów oznacza również wyższe prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się wysoce odpornych komórek.
Chemia profesjonalna i chemia gospodarcza to różne preparaty.
Środki czystości używane w gospodarstwie domowym tworzone są zgodnie z określonymi standardami bezpieczeństwa konsumentów. W związku z tym nie nadają się do profesjonalnych zastosowań, ponieważ mogą nie być wystarczająco silne, aby wyeliminować wszystkie zarazki w miejscach użyteczności publicznej. Inny aspekt tego tematu to rodzaj zadania do wykonania przez środek czyszczący. I tak np. do zabrudzeń, które powstały na bazie tłuszczu stosuje się preparaty o pH zasadowym, a do usuwania osadów kamiennych, mineralnych czy rdzy używa się preparatów o pH kwasowym.
Chemia profesjonalna i chemia gospodarcza – szybkość działania preparatu
Chemia profesjonalna oferuje preparaty, które działają bardzo szybko (najczęściej to kwestia sekund), a preparaty z zakresu chemii gospodarczej, głównie z uwagi na bezpieczeństwo ich stosowania, są znacznie delikatniejsze, a co za tym idzie działają wolniej. W tym punkcie należy jednak zauważyć, iż preparaty z obszaru chemii profesjonalnej mogą się doskonale sprawdzić w domu, wymagają jednak dokładnego stosowania się do wskazówek producenta z uwagi na bezpieczeństwo ich stosowania.
4. Wielkość opakowania, w którym sprzedawany jest środek czyszczący.
Chemia profesjonalna i chemia gospodarcza różni się i pod tym względem. Chemia gospodarcza oferuje swoje produkty najczęściej w małych opakowaniach, dostępnych w regularnej sprzedaży. Chemia profesjonalna dostępna jest natomiast w wielu różnych opakowaniach i najczęściej sprzedają ją wyłącznie wyspecjalizowane hurtownie środków czystości.
Opakowanie małe jest wygodne, ale w dłuższej perspektywie mniej ekonomiczne.
Choć najczęściej opakowanie jednostkowe jest tańsze to warto w ramach swojego domowego budżetu sprawdzić ile opakowań danego preparatu kupujemy w ciągu miesiąca, kwartału czy roku. Chemia gospodarcza jest wygodna w użyciu, albowiem jest dostępna w regularnej sprzedaży i nie wymaga rozcieńczania.
Opakowanie produktu profesjonalnego – zazwyczaj większe, ale daje oszczędność.
W przypadku produktów chemii profesjonalnej najczęściej mamy do czynienia z większymi opakowaniami. Dla profesjonalnych firm sprzątających fakt sprzedaży środka czyszczącego w dużym opakowaniu jest zaletą, ponieważ zawsze w parze z większą pojemnością będzie szła niższa cena produktu. Jak wiadomo mocno skoncentrowane środki czystości wymagają znacznego rozcieńczenia (często spotyka się 1% – 5% roztwory robocze). Jest to najlepszy dowód na to, iż zawartość substancji aktywnej w koncentracie jest tak duża, że nawet przy stukrotnym rozcieńczeniu nadal spełniają swoją funkcję.
Nawet do domu czasami warto kupić chemię profesjonalną w dużym opakowaniu.
Do zastosowań domowych warto rozważyć zakup większego opakowania (zobacz np. ten super skoncentrowany płyn do mycia naczyń SP 115), albowiem poza zaletami samego środka czyszczącego uzyskamy również korzyść ekonomiczną. W gospodarstwie domowym prace związane z czyszczeniem wykonywane są regularnie, więc warto zastanowić się czy inwestycja w nieco większe niż komercyjnie dostępne opakowanie, nie jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy w dłuższej perspektywie. Ponadto w ofercie profesjonalnych środków czyszczących często można znaleźć koncentraty sprzedawane w opakowaniach 1 litrowych lub nawet mniejszych.
Warto mieć coś do zadań specjalnych.
Jeżeli w naszym gospodarstwie domowym mamy obszary z którymi zawsze jest kłopot, na których gromadzą się trudniejsze zanieczyszczenia (choćby takie jak piwnica czy garaż), warto zastanowić się nad zakupem produktu, który oferuje nam chemia profesjonalna, aby szybko i skutecznie pozbyć się nawet najtrudniejszych zabrudzeń.
5. Zasady BHP przy stosowaniu środków czyszczących.
Chemia profesjonalna i chemia gospodarcza jest różna pod względem chemicznym. Chemia profesjonalna zawarta w środkach czystości tworzona jest z myślą o wykwalifikowanych i przeszkolonych firmach sprzątających. Z uwagi na to, iż profesjonalne środki czystości mają wyższe stężenie, a praca z nimi wymaga często przygotowywania roztworów, zawsze należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi pracy z tymi środkami chemicznymi. Choć z reguły produkty z grupy chemii gospodarczej występują w mniejszych stężeniach i w tym przypadku należy zachować wyjątkową odporność, bo często są to wyjątkowo agresywne chemicznie związki (np. te używane do czyszczenia toalety czy „przetykania” zlewu).
Czy chemia profesjonalna jest więc bezpieczna?
Tak, ale pod warunkiem rygorystycznego zachowania środków bezpieczeństwa. Nie mniej jednak, wiele ze środków czystości z obszaru chemii gospodarczej jest również bardzo niebezpiecznych z uwagi na zastosowane w nich agresywne środki chemiczne.
Podstawowe zasady BHP
Przy tej okazji warto więc wspomnieć o jednaj z podstawowych zasad bezpieczeństwa, której bezwzględnie należy przestrzegać. Chodzi o miejsce i sposób przechowywania chemicznych środków czystości. Chemia profesjonalna i chemia gospodarcza może być tak samo niebezpieczne, więc zasady te dotyczą ich jednakowo.
Po pierwsze opakowania ze środkami czyszczącymi przechowywane muszą być w miejscach absolutnie niedostępnych dla dzieci (zamykane na klucz szafki).
Po drugie – przygotowując roztwory robocze substancji pod żadnym pozorem nie wolno wykorzystywać pustych opakowań po produktach spożywczych. Jest to niezwykle ważne ponieważ różne środki chemiczne mają atrakcyjne, kolorowe zabarwienie przypominając produkt spożywczy. W przypadku nawet ogólnie dostępnej chemii gospodarczej nie wolno środków czystości przelewać do innych, nie przeznaczonych do tego opakowań. Nie ma to znaczenia o jakiej grupie produktów mówimy, chemia profesjonalna i chemia gospodarcza jest tak samo niebezpieczna. Źle przechowywane chemikalia stanowią śmiertelne zagrożenie i to nie tylko dla dzieci.
Chemia profesjonalna i chemia gospodarcza – wnioski końcowe
Jeżeli chodzi o proces czyszczenia, w kontekście czyszczenia komercyjnego, szybkość wykonania pracy równa się produktywności. Jest to zarazem krytyczny czynnik w ekonomii czyszczenia. Dodatkowo w dobie dbałości o naszą planetę, wiele firm dąży do zmniejszenia zużycia energii, a więc stara się czyścić swoje pomieszczenia w niższych temperaturach.
Potrzeba oszczędności czasu i wydajności jest jednym z powodów, dla których profesjonalne środki czyszczące są zwykle bardziej wydajne niż domowe, dlatego też chemia profesjonalna i chemia gospodarcza nie dają identycznych możliwości. Choć pozornie czynniki takie jak oszczędność czasu, kosztów produktu czy zużytej energii w skali typowego gospodarstwa domowego na pierwszy rzut wydają się nie mieć znaczenia jest to przekonanie błędne.
Oszczędności paru lub parunastu minut dziennie w ciągu miesiąca przerodzą się w godziny, a sumujące się zaoszczędzone złotówki w podsumowaniu półrocznym lub rocznym mogą okazać się istotną ulgą dla każdego domowego budżetu. Tych małych, sumujących się oszczędności możemy dokonać bez utraty jakości wykonanej pracy, a wręcz przeciwnie – wykonując ją nie tylko szybciej i oszczędniej, ale i lepiej.
Podsumowując można powiedzieć, że chemia profesjonalna i chemia gospodarcza różnią się od siebie w sposób bardzo istotny. Po przeanalizowaniu swoich potrzeb w zakresie stosowania środków czystości w domu warto rozważyć użycie chemii profesjonalnej. Mimo paru niedogodności w przypadku zastosowania tej opcji (konieczność przygotowanie odpowiedniego roztworu roboczego, zakup większego opakowania, stosowanie się do bardziej rygorystycznych zasad BHP) w rozliczeniu końcowym użycie chemii profesjonalnej nawet w typowym gospodarstwie domowym może być znacznie bardziej opłacalne.
Hurtownia środków czystości PAL-JUST zaprasza do swojego sklepu internetowego, gdzie sprzedawana jest chemia profesjonalna i chemia gospodarcza.