Siedliska bakterii w domu

Siedliska bakterii w domu, czyli najbrudniejsze miejsca, o których musisz wiedzieć

Siedliska bakterii w domu wskazały badania naukowe z 2016. Wyodrębniły one pięć „topowych” miejsc pod względem liczby drobnoustrojów. Najbrudniejszym miejscem okazała się gąbka do mycia naczyń, bo tam właśnie znaleziono najwięcej bakterii. Siedliska bakterii znaleziono również na uchwycie na szczoteczkę do zębów, na telefonie komórkowy, w misce dla zwierząt oraz w zlewie kuchennym.

Trzy najczęściej występujące bakterie (Micrococcus, Kocuria i Microbacterium) są wszechobecne i występują również jako normalna flora ludzkiej skóry, dlatego nie dziwi fakt, że są one dominującymi mikroorganizmami na przedmiotach użytku domowego. Należy jednak zauważyć, że są one również uważane za patogeny oportunistyczne, czyli drobnoustroje wywołujące zakażenia jedynie u osób z obniżoną odpornością. Ich zdolność do przetrwania na powierzchniach przedmiotów nawet po czyszczeniu może stanowić problem w kontekście przenoszenia na osoby mające kontakt z nimi.

Według Society for General Microbiology, niektóre bakterie dzielą się co 20 minut (w odpowiednich temperaturach i z odpowiednimi składnikami odżywczymi). Nie wszystkie one jednak są szkodliwe. Każdy ludzki organizm zawiera mnóstwo drobnoustrojów, które są dla nas nieszkodliwe lub nawet pożyteczne. Część bakterii gromadzących się w twoim domu może jednak wywoływać choroby. Do tych niebezpiecznych mikroorganizmów zaliczamy:

  • Staphylococcus aureus (gronkowiec)
  • Drożdże
  • Pleśń
  • Salmonellę
  • Escherichia coli (E. Coli)

Jak rozprzestrzeniają się bakterie i wirusy?

Bakterie i wirusy mogą rozprzestrzeniać się z osoby na osobę i z osoby na powierzchnię. Wspomniane wcześniej badanie z 2016 roku sugerowało również, że kilka czynników wpływa na żywotność bakterii i wirusów, w tym:

  • rodzaj powierzchni, np. powierzchnie stałe, takie jak lady, lub powierzchnie teksturowane, takie jak meble lub ubrania
  • nawyki życiowe, takie jak regularne pranie ubrań czy dezynfekcja powierzchni
  • praktyki dotyczące stylu życia, takie jak regularne mycie rąk lub kąpiel
  • procedury czyszczenia, takie jak stosowanie silnie działających środków czystości lub środków do dezynfekcji

Różne obszary każdego domu mają różne „poziomy ryzyka”, jeśli chodzi o narażenie na kontakt z bakteriami i wirusami.

Siedliska bakterii w kuchni

Miejsca, w których przechowuje się lub przygotowuje żywność, zawierają najwięcej zarazków i zanieczyszczeń.

Według przeprowadzonych badań ponad 75 procent gąbek do naczyń i szmatek miało Salmonellę, E. coli i bakterie kałowe w porównaniu do 9 procent na uchwytach baterii łazienkowych.

Inne przedmioty kuchenne, które wymagają częstego czyszczenia to:  – deska do krojenia

  • ekspres do kawy
  • lodówka (zwłaszcza miejsca mające kontakt z niegotowaną i nieumytą żywnością)
  • zlew kuchenny
  • blat

Oto kilka wskazówek, jak utrzymać te miejsca w czystości:

  • Użyj płynu do dezynfekcji na kranie, powierzchniach lodówki i blatach. – Podgrzej wilgotne gąbki w mikrofalówce przez minutę, aby zabić bakterie. – Namocz gąbki w ciepłej wody z dodatkiem płynu do dezynfekcji Quato 78.
  • Zmieniaj ręczniki do naczyń kilka razy w tygodniu.
  • Umyj ręce przed i po dotknięciu żywności.
  • Nie zapomnij umyć rąk przez co najmniej 20 przed i po dotknięciu surowego mięsa.

Gałki, uchwyty i przełączniki tam też są siedliska bakterii

Blaty, klamki i włączniki światła to kilka mniej oczywistych miejsc dla zarazków.

Podczas gdy wiele osób zakłada, że klamka w łazience jest najbrudniejsza, badanie wykazało, że są inne miejsca, w których bakterii jest znacznie więcej.

  • przełączniki światła
  • uchwyty do lodówek
  • gałki kuchenne
  • uchwyty do mikrofalówek

Raz w tygodniu można oczyścić te miejsca za pomocą płynu do dezynfekcji (zobacz w płyn Quato 78 w naszym sklepie).

Idealnie jest używać nowej ściereczki do każdego miejsca, zamiast ponownie używać tej samej.

Kosmetyki i aplikatory do makijażu

Zakamarki, szczeliny i szczecinki aplikatorów do makijażu są doskonałym miejscem dla zarazków, zwłaszcza jeśli kosmetyczka wynoszona jest poza dom. Zarazki, które żyją na tych przedmiotach mogą powodować infekcje skóry i oczu. Ponadto z rąk mogą przedostać się do nosa, ust i oczu.

Warto dokładnie przeanalizować sposób w jaki przechowywane są kosmetyki i aplikatory do makijażu. Produkty te powinny być przechowywane w czystym, suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Aby utrzymać np. pędzle do makijażu w czystości, można raz w tygodniu umyć je zwykłym mydłem i wodą, lub również użyć alkoholu w sprayu.

Wielu lekarzy zaleca wymianę kosmetyków co 6 miesięcy i wyrzucenie produktów do makijażu oczu, jeśli osoba ich używająca przeszła infekcję oczu lub zakażenie SARS-CoV-2.

Łazienka

Nie jest zaskoczeniem, że w miejscu, w którym szoruje się brud i zanieczyszczenia z ciała, znajdują się bakterie. Ze względu na wilgoć pochodzącą z gorącego prysznica, łazienka jest również doskonałym miejscem do ich rozwoju. Miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:

  • brodzik
  • kanalizacja
  • baterie łazienkowe
  • powierzchnia podłogi wokół toalety
  • ręczniki kąpielowe
  • szczoteczki do zębów

Możesz codziennie przecierać powierzchnie i uchwyty środkiem dezynfekującym, takim jak np. Quato 78 (marki Swish), a raz w tygodniu robić gruntowne porządki.

Stara szczoteczka do zębów może się przydać do czyszczenia małych przestrzeni, np. wokół odpływów i kranów. Należy również wymieniać ręczniki łazienkowe raz w tygodniu, a szczoteczki do zębów co 3 do 4 miesięcy.

Nowy koronawirus ma mniejsze szanse na życie pod prysznicem, w zlewie lub w odpływie, ponieważ mydło i woda są w stanie go zmyć. Ale i tak należy zdezynfekować wszystkie powierzchnie w łazience, zwłaszcza jeśli ktoś w domu ma zakażenie SARS-CoV-2 lub niedawno je przechodził.

Pralnia 

Mokre pranie pozostawione w pralce, nawet na krótki czas, może spowodować rozkwit zarazków.

Czyste ubrania należy przenieść do suszarki natychmiast po każdym praniu. Jeśli ubrania pozostawione są w pralce dłużej niż 30 minut, powinno się przeprowadzić drugi cykl.Ponadto należy pamiętać o wytarciu wszelkich powierzchni, przed położeniem na nich czystych ubrań.

Ciepła lub gorąca woda jest również bardziej skuteczna niż zimna woda w zabijaniu zarówno bakterii, jak i wirusów. Należy więc używać gorącej wody, gdy tylko jest to możliwe, do prania ubrań noszonych w miejscach publicznych.

Domowe biuro i pokój dzienny

Pilot, klawiatura komputerowa, smartfon i tablet są często współdzielone przez wielu członków rodziny, a niekiedy również gości domowych przychodzących z zewnątrz. Na klawiaturze komputera, pilocie i kontrolerze gier wideo znaleziono drożdże i pleśń (przy czym na dwóch ostatnich przedmiotach stwierdzono także obecność gronkowca).

Warto też wiedzieć o tym, że na powierzchni tych najbrudniejszych przedmiotów mogą namnażać się drobnoustroje, a koronawirus może na nich „żyć” nawet przez 3 dni.

Rodzaj powierzchni ma również wpływ na to, jak dobrze rozwijają się tam bakterie (i jaka znajduje się tam ich różnorodność). Na przykład dywan może pomieścić do ośmiu razy więcej brudu i kurzu niż miejska ulica, więcej bakterii znajduje się właśnie w nim.

Do czyszczenia przedmiotów najlepiej używać chusteczek higienicznych nasączonych płynem dezynfekującym, zwykłej wody z mydłem lub płynu do dezynfekcji w sprayu, zwłaszcza jeśli miały one kontakt z brudnymi powierzchniami, takimi jak stoły czy lady.

Należy pamiętać też o podstawowych zasadach higieny osobistej, czyli o umyciu rąk przed dotknięciem jakichkolwiek przedmiotów domowych, jeśli było się w miejscu publicznym.

Zwierzęta domowe

Zwierzęta domowe mogą również przynosić do domu zarazki i bakterie, zwłaszcza jeśli wychodzą na zewnątrz. Według przeprowadzonych badań, miski dla zwierząt domowych znalazły się na czwartym miejscu pod względem ilości zarazków w domu. Zabawki zwierząt domowych również przenosiły gronkowce, drożdże i pleśń.

Zwierzęta domowe, ich miski, zabawki i łóżka również mogą być nosicielami koronawirusa. Zwierzęta domowe nie są zwykle dotknięte przez COVID-19, ale mogą przenosić wirusa na człowieka.

Można zapobiec przynoszeniu brudu przez zwierzęta domowe, myjąc lub wycierając ich łapy przed wpuszczeniem do domu.

Oto kilka innych wskazówek:

  • Myj miski dla zwierząt codziennie ciepłą wodą z mydłem
  • Raz w tygodniu wymocz zabawki i miski w odpowiednim środku dezynfekującym
  • Twarde zabawki należy regularnie czyścić ciepłą wodą z mydłem
  • Miękkie zabawki należy prać co miesiąc

Rzeczy osobiste

Każdego dnia można wnieść do swojego domu bakterie i wirusy z zewnątrz poprzez buty, torbę na siłownię, a nawet słuchawki.

Według badań najwięcej drobnoustrojów znalazło się na:

  • telefonach komórkowych
  • kluczach
  • portfelach i pieniądzach
  • pojemnikach na śniadanie/lunch
  • dnie torebki

Większość chusteczek dezynfekujących jest skuteczna w zwalczaniu bakterii i wirusów, w tym nowego koronawirusa na wszystkich wymienionych powierzchniach. Jeśli jednak chcemy być wyjątkowo bezpieczni, możemy użyć specjalnych środków np. takich jak płyn do dezynfekcji QUATO 78, do zapewnienia sobie wysokiego poziomu higieny.

Praktykowanie dobrych nawyków

Jednym ze sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów jest utrzymywanie rzeczy w czystości. W większości przypadków wystarczy używać zwykłego mydła i wody, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się w domu mikroorganizmów takich jak bakterie, wirusy czy pleśnie. Oczywiście jeszcze lepiej sprawdzą się w tym zadaniu profesjonalne środki czystości.

Warto też zaopatrzyć się w chusteczki dezynfekujące (o zawartości co najmniej 60 procent etanolu lub 70 procent izopropanolu) oraz środki do odkażania rąk (o zawartości co najmniej 60 procent etanolu).

A oto inne, dobre nawyki, które pomogą powstrzymać rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów, w tym nowego koronawirusa. Są to proste czynności, o których czasami zdarza nam się zapominać…

  • Przed przejściem przez dom zdejmij buty.
  • Myj ręce przez 20 do 30 sekund po skorzystaniu z łazienki oraz przed i po dotknięciu żywności.
  • Noś bawełnianą lub lnianą maskę, aby zakryć twarz w miejscach publicznych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów przenoszonych przez powietrze, takich jak nowy koronawirus.
  • Pierz regularnie w ciepłej wodzie (jeśli to możliwe) ubrania, które nosiłeś w miejscach publicznych.
  • Trzymaj się co najmniej 6 stóp od innych osób w miejscach publicznych (dystans fizyczny lub społeczny), zwłaszcza jeśli mają potwierdzony przypadek COVID-19. Kaszleć lub kichać w chusteczkę lub łokieć zamiast w rękę.
  • Nie dotykaj twarzy gołymi rękami.

Przeprowadzając kontrolowane badania środowiskowe w wielu gospodarstwach domowych udało się więc wyciągnąć wiele interesujących, a czasami wręcz zaskakujących wniosków. Identyfikując mikroorganizmy na różnych przedmiotach codziennego użytku udało się wskazać miejsca, które okazują się prawdziwymi siedliskami bakterii. Wiedza, gdzie są one najbardziej rozpowszechnione może pomóc w utrzymaniu czystości i poprawie zdrowia i bezpieczeństwa każdej rodziny. Warto więc stosować właściwe praktyki w dziedzinie utrzymania czystości i higieny, a kiedy nie wystarczają produkty z zakresu typowej chemii gospodarczej warto wspomóc się produktami z obszaru chemii profesjonalnej.

Similar Posts